Chudy czy szczupły

Chuda/y  jest to najczęściej osoba która dobrowolnie lub z powodu jakiegoś zdrowotnego problemu systematycznie nie pokrywa pełnego zapotrzebowania energetycznego swojego organizmu. Systematyczne braki energetyczne powodują spadek wagi i wychudzenie sylwetki. Proces ten obejmuje kilka czynników wpływających na ten stan.

  1. Braki energetyczne muszą zostać nadrobione lub wygaszone zostaną niektóre procesy odnowy (urody)
  2. Każdy z nas ma tak zwana Podstawową Przemianę Materii czyli minimum które musi dostać organizm do prawidłowego funkcjonowania (analogią np. może być wyliczenie dochodów niezbędnych na utrzymanie się rodziny na poziomie minimalnym) 
  3. PPM jest wielkością, w której nie uwzględnia się żadnego wysiłku fizycznego, bierze się tylko pod uwagę podstawowe czynności naszego organizmu takie jak: praca mózgu, bicie serca , oddychanie, praca nerek, wątroby, trzustki, układu pokarmowego i tysiące innych. 
  4. Kolejny czynnik to ciągła budowa i odnowa wszystkich struktur organizmu. (np. największy mięsień naszego uda odnawia się całkowicie co ok 3 miesiące)
  5. W przypadku dzieci czyli organizmów rozwijających się, budujących się od podstaw wymagania dostarczania odpowiedniej ilości materiału są bardzo wysokie.

Co dzieje się z naszym organizmem jeśli dostarczane ilości są zbyt małe? 

Zmuszamy nasz organizm do oszczędzania czyli krótko mówiąc zaciskania pasa (tak jak ta przykładowa rodzina jeśli zarobi mniej niż potrzebuje to nie kupi sobie np. nowych ubrań). 

To na czym nasz organizm zacznie oszczędzać jest bardzo osobnicze trudne do przewidzenia a proces dzięki dużej możliwości adaptacyjnej organizmu ludzkiego jest raczej powolny. (W naszej przykładowej rodzinie nie od razu zauważymy, że ubrania są stare widać to będzie dopiero po dłuższym czasie) .

Spadek wagi.

  1. Ograniczenie kalorii obok utraty tkanki tłuszczowej powoduje redukcję masy mięśniowej i ilości zgromadzonej w nich wody. Masa mięśniowa i woda ważą więcej niż tkanka tłuszczowa więc ich spadek mocno przekłada się na wagę. 
  2. W dużym uproszczeniu mówiąc to mięśnie posłużą a w zasadzie białko z ich rozpadu do wytworzenia węglowodanów (cukru niezbędnego do pracy np. mózgu). Jest to mechanizm obronny naszego organizmu reagujący na permanentne niedożywianie. Proces ten jak łatwo zauważyć jest procesem rozpadu nie budowy.
  3. Tracimy więc wagę i obwody, tracimy również tak zwaną jędrność a ciało jej pozbawione wiemy jak wygląda.
  4. Jednocześnie nasz organizm staje się „nerwowy”. Brak odpowiedniej ilości pożywienia często sygnalizuje zbliżanie się głodu. 

Mówię Ci schudnij

  1. Zapominamy, że nasz organizm powstał dawno temu kiedy jeszcze nie było lodówek, kultury fitness i reaguje na sygnały pierwotne a nie te wytwarzane przez korową część naszego mózgu. Nie wystarczy więc mieć ochotę na schudnięcie. Sterowanie tym procesem odbywa się poprzez odpowiednie oddziaływanie.
  2. Tkanka tłuszczowa jest pełnoprawną tkanka naszego organizmu, dzięki niej nasz gatunek przetrwał do dzisiaj. Tak niekochany dzisiaj tłuszczyk jest odpowiedzią naszego organizmu na sygnały o nadchodzącym głodzie, który może trwać nawet kilka miesięcy. Nie zawsze mieliśmy lodówki pełne jedzenia, ciepłe domy, termiczne ubrania, a systematyczne ograniczenie dostępności jedzenia sygnalizowało nadejście srogiej zimy i praktycznie brak dostępności pokarmu. Żeby przetrwać nasz organizm nauczył się wyłapywać te sygnały i odpowiednio do nich reagować, czyli tworzyć zapasy na trudne czasy. 
  3. Nie będę dokładnie opisywał mechanizmów związanych z nadmiernym przybieraniem na wadze, ale do najważniejszych z nich zaliczam: brak regularności posiłków, tworzenie deficytów kaloryczności (głodzenie się), monotonne jadłospisy (niedożywienie jakościowe) brak regularnego ruchu (i nie chodzi tutaj o jakiś duży wysiłek wystarcza systematyczne spacery).

Zyski czy STRATY

  1. Ciało nie ma jędrności, z powodu redukcji masy mięśniowej i wody staje się …
  2. Bardzo trudno jest zapanować nad chęcią do słodkiego i staje się to częstym grzeszkiem powodującym narastającą flustrację
  3. Niewielka ilość słodkich rzeczy przy mocno zredukowanym jadłospisie nie wpływa na zmianę wagi więc pozwalamy sobie na tę formę zwiększenia podaży kaloryczności, wpadając np.  w pułapkę jedzenia coraz częściej słodkich rzeczy kosztem innych zdrowych pokarmów
  4. Każdy większy posiłek zostaje natychmiast odłożony w postaci tkanki tłuszczowej (organizm w głodzie tak reaguje, że zawsze znajdzie coś co odłoży na gorsze czasy w postaci tłuszczu). Efekt jojo to odpowiedź organizmu na nasz „trening głodowy”, do następnego przygotuje się lepiej
  5. Ciągle trwająca walka z jedzeniem staje się naszą obsesją. Praktycznie wszystko zaczyna kręcić się wokół jedzenia, co, kiedy, ile….
  6. Ta walka nie ma końca, ponieważ niedożywiony organizm zawsze będzie zainteresowany jedzeniem, a  w takiej presji organizmu niemożliwe jest na dłuższą metę utrzymanie wagi 
  7. Osoby młode, u których organizm jeszcze nie osiągną dojrzałości i ciągle się rozwija zapominają często, że nie da się zbudować pięknego i stabilnego domu jeśli brakuje materiałów, lub materiały te są marnej jakości. Oczywiście zawsze coś się da zrobić nawet ze słabych materiałów, a nasz organizm jest mistrzem radzenia sobie, ale czy będziemy Tym kimś, kim moglibyśmy być na 100% czy tylko na 62%? 

EKSPERYMENT

Kup dwie takie same roślinki. 

  1. Posadź jedną do dobrej jakości ziemi, dostarczaj jej tyle wody ile jest zalecane, dostarczaj zalecane składniki do nawożenia 
  2. Drugą posadź w ziemi gorszej jakości podlewaj mniej niż jest to zalecane (rośliny z ziemi czerpią składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju w ziemi złej jakości będzie ich mniej tak jak mniej jest ich w przetworzonym jedzeniu lub zbyt małej ilości nawet dobrego jedzenia)

Przyglądaj się im przez kilka tygodni, miesięcy. Jak myślisz zauważysz różnicę?

Łatwo, szczupło i zdrowo

Są sposoby aby osiągnąć ładną szczupłą, fitnesową sylwetkę i wcale nie wymagają wielkiego wysiłku i wyrzeczeń. Większość naszych problemów wynika z dużej niewiedzy w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm i pułapek jakie na nas czekają jeśli postępujemy wbrew naturze.

  1. Moja praca polega na przystępnym wyjaśnieniu osobie zainteresowanej jak działa jej organizm
  2. Przeanalizowaniu i omówienie ewentualnych błędów w dotychczasowym postępowaniu
  3. Wspólne znalezienie odpowiedniej drogi postępowania 

Jeśli zaciekawiłem Cię choć trochę, jeśli masz ochotę zdobyć przydatną wiedzę to zapraszam Cię do kontaktu telefonicznego ze mną.

Mariusz Antonowicz psychodietetyk

Ostania aktualizacja: 4 stycznia 2021 09:42