List do maturzystów
Drodzy Maturzyści ,
zbliża się koniec Waszego roku szkolnego. Od miesiąca odizolowani jesteście od swoich rówieśników. Nie będzie już szansy na klasowe spotkanie z nauczycielami i uczniami z niższych klas w murach Waszej szkoły, wspólne świętowanie. Żyjecie w niepewności, kiedy będzie matura. Co dalej?
Wielu z Was będzie musiało zmienić plany dotyczące studiowania, szczególnie na uczelniach zagranicznych. Pamiętajcie jednak, że nie jesteście osamotnieni. Zarówno nauczyciele, pedagodzy, psychologowie jak i rodzice ,pomogą Wam w Waszych wyborach. Świat wokół Was się zmienia, ale życie toczy się dalej.
Będzie jeszcze czas na spotkania z przyjaciółmi – do których teraz dzwonicie.
Będzie jeszcze czas na imprezy – które teraz zastępuje Skype.
Będzie jeszcze czas na uprawianie sportu – który teraz wymieniliście na ćwiczenia domowe.
Teraz wszystkie ręce na pokład!
Zróbcie plan pracy na najbliższe min 3 tygodnie.
- Ułóżcie harmonogram tygodniowy.
- Po pierwsze: nie można się uczyć od rana do wieczora.
Mózg ma swoje prawa – jak się przegrzeje działa wolniej – trudniej przyswaja, gorzej się koncentruje. Rozplanujcie godziny powtórzeń z poszczególnych przedmiotów.
- Po drugie: co 45 – 60 min. róbcie 10-15 min przerwy.
Monotonia obniża chęci czyli motywację do pracy.
- Po trzecie: nie wszystko na raz.
Materiał należy podzielić na części. Dobrze jest przypominać sobie materiał z przynajmniej dwóch przedmiotów dziennie. Zastanówcie się, co jeszcze należy utrwalić, bo na pewno już sporo powtórzyliście z nauczycielami. Skupcie się na tym co doszlifować lub co Was interesuje.
- Skorzystajcie z rozgrzewki umysłowej.
Zanim zaczniecie naukę, spróbujcie przez kilka minut rozwiązywać lub tworzyć łamigłówki, zagadki, doświadczenia dla rodziny. Warto wykonywać zadania na spostrzegawczość i pamięć. W rodzinie siła. Rodzice mogą odpytać lub zrobić wspólnie rysunek i obliczenia do zadania.
Rodzeństwu można opowiedzieć ciekawostkę, wspólnie z nimi pogłębić jakieś ciekawe zagadnienie. Jeśli z kimś porozmawiacie na dany temat, ta wiedza bardziej się utrwali.
- Pamiętajcie o mnemotechnikach (skojarzeniach, symbolicznych lub schematycznych rysunkach) przy nauce treści, które musicie znać na pamięć. Stosujcie kolorowe mazaki, mind mappping i fiszki.
- W międzyczasie znajdźcie czas na ruch np.: ćwiczenia, taniec, bieganie, jazdę na rowerze. Pamiętajcie o wietrzeniu pokoju i… siebie ( spacer)wg wytycznych. Dobrze by było abyście wokół siebie mieli względny porządek.
- Skorzystajcie z pomocy przyjaciół:
- Urządźcie wieczory filmowe. Oglądajcie filmy przydatne do matury, omawiajcie je wspólnie na spotkaniach internetowych.
- Odpytujcie się z obcych słówek, wymyślajcie wesołe zabawy słowno – językowe, nawet te zapamiętane z dzieciństwa np.: każda osoba podaje słowo zakończone na daną literę; odpada ten, który nie wymyśli nowego słowa.
- Rozmawiajcie ze sobą o wszystkim co Was ciekawi, wspominajcie fajnie przeżyte razem chwile.
- Co za dużo to niezdrowo. Jeden dzień w tygodniu wyluzujcie. Zamiast nauki obejrzyjcie ulubiony serial, poczynajcie ciekawą książkę albo pograjcie w gry planszowe z rodziną.
Zobaczcie ile razy rodzice, mówili, że ciągle siedzicie w Internecie , przy komputerze czy z komórką i nic innego się dla Was nie liczy. Teraz udowodnijcie im ,że to nie prawda. Pragniecie już urwać się z domu i wyjść na dwór do znajomych, na basen czy mecz. Jeszcze trochę. Bądźcie wyrozumiali. Matura będzie zdana na 5.
Pamiętajcie ostatniego dnia przed maturą żadnej nauki .
Odpocznijcie! Myślcie pozytywnie! Za Wami ciężka praca, na pewno sobie poradzicie.
Powodzenia!
Autor: Monika Borowska – mama maturzystki, pedagog.
Ostania aktualizacja: 14 maja 2020 00:41